خلاقیت در بازاریابی امروزه چگونه است

چه مواردی باعث می شود خلاقیت در بازاریابی دیده شود؟ آیا ما نیاز بیشتری به تصور داریم یا خلاقیت؟ آیا یک بازاریاب خلاق بیشتر هنرمند است یا کارآفرین؟ به طور کلی، شما “خلاقیت در بازاریابی” را بیشتر در کمپین ها و تبلیغات همسو با آن می توانید مشاهده کنید. اما بازاریابی، همچون سایر بخش ها، پیچیده تر و سخت تر شده است. بازاریابان نیازمند آنالیز داده ها به صورت حرفه ای، تجربه مشتری، و طراحی محصول می شود. همین موارد نشان می دهد تا چه اندازه کسب و کارها نیازمند رعایت المان های خلاقیت در بازاریابی هستند.

خلاقیت توسط مشتری

 

همه دوست دارند درباره “مشتری محوری” صحبت کنند. اما غالبا مشتری محوری بیشتر در زمینه موفقیت بیشتر در کمپین های بازاریابی است. مشتریان امروزه تنها مشتری نیستند؛آن ها خلاق هستند،ایده دارند ومحتوا را توسعه می دهند،با چالش ها رو به رو می شوند،به همین دلیل است که زمانی صحبت از خلاقیت در بازاریابی می شود همکاری و استفاده از نظرات مشتری می تواند تاثیرات بسیار ویژه و خاصی داشته باشد.

برای مثال، موسسه بازاریابی اینتیتو با افراد خود اشتغال در منازل خودشان وقت می گذارد تا دنیای مشتری را بیش از پیش درک کند. همین وقت گذرانی باعث شد این تیم یک معضل مهم موجود را شناسایی کند. این مشکل ردیابی میزان مصرف وسائل نقلیه با توجه به کیلومتر طی شده است.

روی تجربیات سرمایه گذاری کنید

سرمایه گذاری روی تجربیات

همه بازاریاب ها اعتقاد دارند تجربه مشتری بسیار تاثیرگذار است. اما بیشتر بازاریابان تنها بر روی بخشی از تجربه مشتری تمرکز می کنند که به می توانند به طور مستقیم آن را کنترل کنند. بازاریابان خلاق بر روی ابعاد بیشتری از تجربه مشتری متمرکز می شوند. که شامل؛محصول،فرآیند خرید،توانایی برای فراهم آوردن حمایت،ارتباطات با مشتری.این تمرکز بر روی تجربیات مشتریان نیازمند منابع و زمان فراوان است. همچنین نیازمند تفکر خلاقانه برای مسائل غیر معمول است.

همچون بسیاری از خرده فروشان، میسی (Mecy’s) به طور سنتی 85% از بودجه بازاریابی خود را برای تبلیغات صرف می کند. هر ارتباط برون مرزی به صورت جداگانه برای ROI به صورت فردی اندازه گیری می شود. امروزه این برند یک رویکر کلی را در پیش گرفته است، با تمرکز  بر روی ارزش کلی و بخش هایی با جذابیت بالا، بخصوص برای علاقمندان به خرید.

به نظر می رسد این کسب و کار با جمع آوری اطلاعات پشت صحنه از کسب و کار خود سعی دارد؛مدل های جدیدی برای تولید لباس،محتوای آرمانی از مد و فشن تولید کند.

البته لازم به ذکر است شاخص های خود را نیز مورد باز بینی و اصلاح قرار داده است. میسی با ارزیابی درگیری با مشتری به صورت فردی با توجه به زمان و پلتفرم به جای پیام پیام بازاریابی روزانه این تغییر را ایجاد کرده است.

حال نتایج این تغییرات چه به همراه داشته است؛

بخش دیجیتال کسب و کار 15% رشد را تجربه کرده است.

کراس شاپ را 11% افزایش داده است.

فروش نیز 8% به صورت کلی افزایش داشته است.

همه را به طرفداران خود تبدیل کنید

خلاقیت

 

با توجه به تعدد رسانه های مختلف و رویکردهای اجتماعی موجود، دیگر بازاریابان نمی توانند از طرف رسانه های پولی و پرداخت های کلان به اهداف خود بخصوص در زمینه اطلاع رسانی و اعتبار برند برسند.

 

کانال های جدید ارتباطی خود مردم هستند. به همین دلیل راه تاثیرگذاری الهام بخشیدن به خلاقیت دیگران است. به همین دلیل می بایست با همه افراد مثل تیم بازاریابی خود عمل کنید؛کارکنان،شرکا،حتی مشتریان.

پلام ارگانیکس به هر کدام از کارمندان خود به همراه کارت ویزیت کوپن می دهد. این امر باعث می شود در حین خرید، همه کارکنان توجهی ویژه برای پایش رفتار مشتری داشته باشند. حتی در زمان مناسب، آنها سوالاتی درباره ترجیحات غذای کودکان از مشتریان می پرسند و در عوض می توانند با دادن یک کارت ویزیت و کوپن از مشتریان با محصول سپاسگزاری کنند.

برای اکونیکس، پژوهش ها نشان دادند کارکنان از اعتماد به نفس کافی برخوردار نبودند داستان شرکت را به خوبی توضیح دهند. به همین دلیل شرکت تلاش کرد با معرفی سفیر (برند) داخلی (ambassador) بیش از 6000 نفر از پرسنل خود را آموزش دهد. این برنامه باعث شد؛

کارکنان یک دیسیپلین،آموزش مناسب از پیشینه شرکت،فرهنگ سازمانی،محصولات و خدمات،همچنین چگونگی پاسخگویی مناسب به نیازهای مشتری را کسب کنند.

بگذارید در مورد نحوه این فعالیت ها  سخن بگوییم؛

 

بیش از 20% کارکنان به صورت آنلاین این آموزش ها را دیدند.

جالب است پس از آموزش ها 43% از کارکنان بخصوص در بخش فروش افزایش عملکرد داشتند.

خلاقیت را قابل اندازه گیری کنید.

خلاقیت در بازاریابی کسب و کار

 

فعالیت ها و عملکرد های دیجیتال هر کسب و کار امروزه به راحتی قابل اندازه گیری است. این عملکرد نشان می دهد تا چه اندازه فعالیت های شرکت تاثیرگذار است یا خیر. این می تواند به بازاریابی یک فرصت عالی جهت اندازه گیری و مدیریت خود برای روش های جدید بدهد. در گذشته، اندازه گیری موفقیت بازاریابی چسبیدن به بودجه بازاریابی و بردن جوایز خلاقیت بود.

 

امروزه، به معنای اندازه گیری داده و تنظیم استراتژی در زمان مشخص برای توانمند سازی بازاریابی جهت ایجاد ارزش برای کسب و کار است به روشی تازه و نوین.

 

برای مثال سیسکو یک داشبود آنلاین ایجاد کرده است که تمام عملکرد و فعالیت های بازاریابی سازمان در زمان مشخص قابل اندازه گیری است. تیم رهبری یک ارزیابی هفتگی می تواند داشته باشد؛ “آیا کار ما نتیجه مورد نظر را به همراه دارد؟” این تجزیه و تحلیل می تواند از راه های مختلفی از جمله؛

 

ابتکارات دیجیتالی،

جغرافیایی،

کانال ها،

بخش های محتوای فردی

انجام شود.

 

مثل استارت آپ فکر کنید.

مثل استارت آپ فکر کنید

 

در این بخش، بازاریابان می بایست مدیریان تاثیر گذار باشند. اهداف خود را از ابتدا مشخص کنند، با بودجه مناسب و همسو با اهداف حرکت کنند. امروزه بازاریابان خلاق؛ نیازمند عملکردی شبیه کارآفرینان دارند، به این معنا که به صورت پیوسته و دائم محصول و بازار را با هم مورد بررسی قرار دهند.

 

Start-up Checkr یک ترندی را به نمایش گذاشت به این مفهوم که بازاریابان می بایست خود را با تمرین های کارآفرینی انطباق دهند از جمله؛

 

استارت آپ نوپا (lean startup)

توسعه چابک (Agile Development)

استارت آپ چکر به دنبال کسب نتایج از روش های سنتی و سابق نیست بلکه به دنبال بخش های جدید بازار است. آنها به این نتیجه رسیدند که می بایست به بازاریابی بیشتر از یک وسیله برای ترویج یک محصول توجه کنند. انطباق با یک روش چابک برای آزمودن مشتری و عکس العمل سریع است. آنها با مهندسی در فکر مجدد هستند تا محصولی تولید کنند که بتواند “حداقل محصول پذیرفتنی” را به بازار و مشتریان جدید عرضه کند. در نتیجه این تفکر یکپارچه، رویکرد چابک، شرکت به راحتی توانست در سال 2017 تا 4 برابر درآمد خود را نسبت به روش سنتی افزایش دهد!

 

شاهد این هستیم تغییرات در زمینه های مختلفی از جمله؛

 

رفتار مصرف کننده،

فناوری،

رسانه

ایجاد شده است، بخصوص در زمینه طبیعت خلاقیت در بازاریابی. اندازه گیری موفقیت بازاریابی تنها محدود به؛

 

کیفیت محتوا،

کمپین بازاریابی،

نیست. بلکه ارزش خروجی از جمله؛

درآمد،

وفاداری،

طرفداری را شامل می شود.

بازاریابان گذشته مثل؛ هنرمندان، مدیران و ترویج دهندگان فکر می کردند. امروز بازاریابان نیازمند این هستند؛

خلاقانه،

کارآفرینانه

فکر کنند و برای کسب و کار ارزش آفرینی کنند.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *